Szczecin – co zobaczyć i gdzie zjeść?

Szczecin to miasto z wyjątkową historią i tradycją. Idealnie nadaje się na weekendowy pobyt, ponieważ jest to absolutne minimum czasu, aby zwiedzić i zobaczyć najbardziej reprezentacyjne miejsca i zabytki, a także zapoznać się z ofertą gastronomiczną, która w tym mieście jest bardzo różnorodna i trafi w gusta nawet największych wyjadaczy.

Zamek Książąt Pomorskich i królewskie śniadanie 

Zamek Książąt Pomorskich położony na Wzgórzu Zamkowym to zdecydowanie jedno z najważniejszych miejsc, które w Szczecinie po prostu trzeba zobaczyć. Był on siedzibą rodu Gryfitów od 1637 roku. Składa się z czterech skrzydeł, a obecnie odrestaurowany robi naprawdę wyjątkowe wrażenie. Można zwiedzać zarówno dziedzińce, jak i wnętrza, a te pierwsze zupełnie nieodpłatnie. To tutaj organizowane są różnego rodzaju czasowe wystawy, odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Jak mówi stare przysłowie – „Śniadanie zjedz jak król”, więc najbliższe okolice zamku to także świetne miejsce na śniadanie. Szczecin jedzenie to także bogata oferta porannych posiłków – można zjeść naprawdę po królewsku – zarówno pod względem smaku, jak i ilości. 

Rynek Sienny z Ratuszem Staromiejskim 

Jest to po prostu główny plac Starego Miasta, gdzie można natknąć się na wiele historycznych i zrekonstruowanych budynków, w tym między innymi Ratusz Staromiejski, którym mieści się Muzeum Historii Miasta. Rynek Sienny służył już w średniowieczu jako miejsce do handlu, więc jego tradycja jest bardzo długa, niestety bardzo wiele budynków uległo zniszczeniu w czasie drugiej wojny światowej, ale w latach 60-tych XX miasto sporo zainwestowało w ich odbudowę i rekonstrukcję. Na jakie Szczecin jedzenie wybrać się w okolicach tego miejsca? Może to pora na kawę i słodkie małe co nieco. 

Wały Chrobrego 

Zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających Szczecin turystów jest to jedno z najprzyjemniejszych i najbardziej reprezentacyjnych miejsc. Czym dokładnie są Wały Chrobrego? Jest to długi taras widokowy (ma 500 metrów), z którego rozciąga się widok na Odrę oraz szczeciński port. Charakterystyczne są przede wszystkim okazałe schody oraz piękna, kolorowa fontanna. Po takim spacerze warto poszukać miejsca, gdzie będziemy mogli zjeść obiad. Szczecin jedzenie to bogata oferta przede wszystkim regionalnych przysmaków, a także kuchni z całego świata, więc warto dobrze przemyśleć, co chcielibyśmy zobaczyć na talerzu – wybór może być naprawdę trudny. 

Brama Królewska, Portowa i szczeciński port  

Bramy są jednymi z najlepiej zachowanych zabytków, więc koniecznie trzeba je zobaczyć. Zdecydowanie nie można pominąć w tym mieście również portu morskiego i rzecznego. Szczeciński port posiada bardzo długą historię oraz tradycję. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. A jakie Szczecin jedzenie wybrać na kolację? Klimatyczne restauracje zaserwują nie tylko smaczne regionalne i typowo domowe dania, ale również przeniosą nas w inne strony świata, mniej i bardziej odległe, np. do Indii, Japonii, Tajlandii lub bliżej – do Czech i na Ukrainę.