Poznaj ćwiczenia dna miednicy, które możesz wykonać w domu
Ćwiczeniami dna miednicy interesują się przede wszystkim osoby z problemem nietrzymania moczu, ponieważ pozwalają one zminimalizować, a w wielu przypadkach nawet wyeliminować problem. Powinny je wykonywać również kobiety po porodzie oraz zdrowe, u których nie ma żadnych dolegliwości.
Mięśnie dna miednicy
Inną nazwą mięśni dni miednicy są mięśnie Kegla. Znajdują się one pomiędzy guzami kulszowymi (są to kości, które możemy poczuć na pośladkach). Nie widać ich gołym okiem od zewnątrz. Posiadają one kształt łuku i mają za zadanie „zamykanie” przede wszystkim pęcherza moczowego. Ich osłabienie może prowadzić do szeregu problemów, z których najdotkliwszym będzie nietrzymanie moczu, ale także gazów czy stolca. Inne problemy jakie mogą wywoływać, to na przykład bóle: przy współżyciu, sromu czy nawet kręgosłupa. Na szczęście w wielu przypadkach można je wzmocnić samodzielnymi ćwiczeniami w domu.
Ćwiczenia dna miednicy w domu
Poniżej zaprezentujemy zestaw ćwiczeń, jakie można samodzielnie wykonać w domu bez dodatkowego sprzętu. Można je wykonywać jako zestaw lub pojedynczo w różne dni.
- Zaczynamy od uklęknięcia na lewym kolanie. Prawa noga powinna być postawiona z przodu i zgięta pod kątem prostym. Na prawym udzie należy położyć ręce. Ćwiczenie polega na stopniowym pogłębianiu wykroku do momentu poczucia rozciągania w udzie. Należy wtedy zatrzymać ruch i utrzymać pozycję przez 5 do 30 sekund. Następnie zmieniamy nogę i powtarzamy taki zestaw 5-10 razy.
- W tym ćwiczeniu należy przyjąć pozycję na plecach przy ścianie. Lewą nogę uginamy w kolanie i opieramy o narożnik ściany. Wyprostowana prawa leży na podłodze. Następnie powoli prostujemy lewą nogę przesuwając do góry piętę do momentu poczucia rozciągania. Palce stopy muszą być skierowane do tułowia. Ruch zatrzymujemy na 5-30 sekund. Następnie zmieniamy nogę i powtarzamy 5-10 razy.
- Kolejne ćwiczenie potocznie nazywane jest „mostem”. Należy położyć się na plecach i zgiąć nogi pod kątem 90 stopni. Stopy opieramy na podłodze, a ręce prostujemy wzdłuż ciała. Po zrobieniu wdechu przyciskamy pięty do ziemi i unosimy biodra, jednocześnie napinając pośladki, uda oraz mięśnie dna miednicy. Ciało powinno tworzyć linię prostą. Utrzymujemy ciało około 2 sekundy i powtarzamy 10 razy.
Problem nietrzymania moczu
Osoby, którym doskwiera problem nietrzymania moczu, powinny zapoznać się ze stroną https://www.poznajelly.pl/ Opisuje ona produkty, które objawowo pozwalają pomóc przy tym problemie. W ofercie firmy można znaleźć zarówno wkładki, jak i bieliznę chłonną. Te pierwsze sprawdzą się przede wszystkim przy lekkim i umiarkowanym nietrzymaniu moczu. Są dyskretne i pozwalają utrzymać komfort przez wiele godzin. Nie przeszkadzają w codziennym życiu oraz nie utrudniają czynności takich jak np. ćwiczenia fizyczne. Kobiety ze średnim nietrzymaniem moczu powinny z kolei zainteresować się bielizną chłonną. Blokuje ona nieprzyjemne zapachy i zapewnia dużo większą chłonność od standardowych wkładek. W zależności od budowy ciała, można ją wybrać w odpowiednim dla siebie rozmiarze.