Nad morze, a może w góry – gdzie spędzić urlop?
Każdy urlop zazwyczaj wydaje się zbyt krótki, więc trzeba wykorzystać go bardzo efektywnie. Co prawda każdy ma na niego swój patent, ale najlepiej spędzić go z dala od codziennych obowiązków i tej samej rzeczywistości, która wita nas co poranek. Jednym z preferowanych sposobów spędzania urlopu jest wyjazd w ulubione miejsce, np. w nadmorskie lub górskie klimaty.
Zimowy urlop w górach
Zima to pora roku, która ma wiele do zaoferowania przede wszystkim miłośnikom aktywności na świeżym powietrzu. Mamy do dyspozycji nie tylko narty i deski, ale również sanki, łyżwy, narty biegowe czy niezwykle przyjemne lepienie bałwana i bitwę na śnieżki. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby oddać się przyjemnym marszom i spacerom podziwiając przy tym piękne, ośnieżone krajobrazy. Aby jednak sobie to zagwarantować, to najlepiej udać się w jedną z mniej lub bardziej popularnych górskich miejscowości, gdzie czekają na nas przygotowane stoki i całe pozostałe zaplecze dla narciarzy począwszy od wypożyczalni, a kończąc na takiej atrakcji, jak klimatyczny hotel w górach. Takie m.in. miejscowości jak Zakopane, Białka Tatrzańska, Karpacz czy Szczyrk to gwarancja udanego urlopu.
Urlop w górach o innej porze roku
Polskie góry to trzy najważniejsze łańcuchy: Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie, z których dwa dwa pierwsze cieszą się szczególną popularnością, w tym przede wszystkim pasma takie jak Tatry, Beskidy, Pieniny, Bieszczady, Karkonosze, Góry Stołowe czy zyskujące coraz większą popularność Góry Izerskie. Wśród tej propozycji znajdą się idealne warunki do uprawiania wspinaczki, pokonywania mniej lub bardziej wymagających szlaków górskich, a także wiele innych atrakcji, które czynią urlop w górach przyjemnym o każdej porze roku. Zawsze możemy liczyć także na bogate zaplecze gastronomiczne oraz ofertę noclegową – może to być zarówno hotel w górach, agroturystyka czy mniejsze pensjonaty i ośrodki – adekwatne do naszych preferencji.
Urlop nad morzem
Drugą opcją, którą zawsze rozważamy planując swój urlop, jest Morze Bałtyckie. Nadmorskie klimaty przyciągają przede wszystkim latem, kiedy to wszystkie promenady i plaże zapełnione są praktycznie w stu procentach. Jeśli liczymy latem na spokój i ciszę, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie klimatyczny hotel w górach niż nadmorska miejscowość, nawet ta mniej znana. Na anonimowość nad morzem możemy natomiast liczyć w urlopie zimowym, kiedy to całe plaże należą praktycznie do nas i bez końca możemy oddawać się kontemplacji niespokojnych, sinych fal.
Gdzie w takim razie – nad morze czy w góry?
Najlepiej oczywiście kierować się własnymi preferencjami, ale jeśli zimą zależy nam na nartach czy lepieniu bałwana to w górach mamy do tego idealne warunki, tak zresztą jak latem nad morzem, gdy naszym zamierzeniem jest wygrzewanie się na słonecznej plaży. Ale tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyłamać się tym stereotypom i nad morze wybrać się zimą, a w góry o każdej innej porze roku. Na pewno w jednym i w drugim przypadku ucieszy nas już sam fakt zmiany otoczenia choćby na kilka dni.