Life Style

Kulig z dziećmi – jak je ubrać, aby nie zmarzły


Kulig to wspaniała zabawa, która korzeniami sięga czasów polskiej szlachty, która do dziś cieszy się niezwykłą popularnością, zwłaszcza na południu kraju – w Zakopanem czy w Gorcach możemy napotkać profesjonalnie organizowane przejażdżki saniami. W jaki sposób ubrać dzieci, aby nie zmarzły w czasie zabawy?

Ubiór na cebulkę najlepszym rozwiązaniem

Wiatr, mróz i śnieg to czynniki, którym musimy przeciwdziałać w czasie kuligu. Siedząc w saniach, odczuwalna temperatura może być znacznie niższa, zwłaszcza gdy w twarz dziecka będzie uderzało zimne powietrze. Ubiór na cebulkę pozwala dopasować ubiór do panujących warunków, a nawet zdjąć którąś część odzieży, co nie jest możliwe, jeżeli zaopatrzymy dziecko tylko w podkoszulkę, gruby sweter i kurtkę. Dlaczego ubiór na cebulkę jest tak skuteczny? Nasz komfort zależy w dużej mierze od stworzenia warstw ciepłego powietrza pomiędzy częściami garderoby – im więcej ich uwięzimy, tym lepszą izolacją przed chłodem zapewnimy dziecku.

W co ubrać dziecko?

Jeżeli dysponujemy bielizną termiczną lub koszulką o takich właściwościach to mamy w ręku najlepszą z możliwych opcji. Ubiór tego typu został stworzony z myślą o uwięzieniu ciepła blisko ciała – z tego powodu odzieży termicznej używają alpiniści oraz ludzie pracujący w ekstremalnych warunkach. Kolejną warstwą powinna być bluza narciarska lub softshell. Jeżeli te nazwy są nam obce, potrzebujemy lekkiej, oddychającej odzieży, która zadba o odprowadzanie wilgoci na „zewnątrz” tkaniny. Zwykle tego typu ubrania wykonane są z poliestru, wełny lub elastanu. Pierwszą warstwą na nogi powinny być legginsy lub getry o podobnym składzie, drugą zaś spodnie – najlepiej narciarskie.

Podczas doboru ubrań należy unikać wyrobów z bawełny – dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Materiał ten całkiem nie sprawdza się w starciu z wilgocią. Przemoczona bawełna traci całkowicie właściwości termoizalcyjne i oddaje ciepło z zastraszającą prędkością. Z tego powodu ubrania z tego włókna nie powinny być stosowane, kiedy zależy nam na zachowaniu komfortu w zimie. Znacznie lepszym wyborem będzie wspomniana wyżej wełna oraz tworzywa sztuczne.

Kolejnymi warstwami powinien być polar, na który zostanie nałożona kurtka. Polar to jeden z najbardziej wszechstronnych rodzajów materiału, czego najlepiej dowodzi jego popularność wśród wspinaczy. Bluza z tego tworzywa zapewnia świetną izolację termiczną nawet po zamoczeniu. Nawet jeżeli dziecko się spoci, nie będzie odczuwało chłodu. Kurtka stanowi pierwszą linię obrony przeciwko podmuchom chłodu oraz wilgoci. Z tego powodu powinniśmy wybrać model o właściwościach hydrofobowych, co uniemożliwi przenikanie kropel wody do niższych warstw ubrania.

Buty, czapki i rękawiczki

W przypadku obuwia najlepiej postawić na śniegowce wraz ze stuptutami, które zapewnią świetną ochronę przed śniegiem. Obuwie, które sprawdzi się równie dobrze to wysokiej jakości buty trekkingowe oraz kozaki dziewczęce w przypadku dziewczynek. Wysoka cholewa z ociepleniem poradzi sobie w najtrudniejszych warunkach. Nie należy zapomnieć o dodatkach, takich jak czapki, rękawiczki oraz szaliki. Ponownie, najlepiej postawić na wełnę oraz nowoczesne tworzywa sztuczne, takie jak polar. Rozsądnie jest zabrać ze sobą dodatkową parę rękawiczek albo czapkę, gdyż w czasie kuligu nietrudno o zgubę.