Wczasy

Co warto zwiedzić w Kairze?

Egipska stolica to nie tylko centrum kraju z Afryki Północnej. Niegdyś był to przecież najważniejszy ośrodek tamtejszej cywilizacji. Wpisała się ona zresztą w dzieje świata. Kair to generalnie ciekawe miejsce, pełne intrygujących zakątków. Dobrze będzie więc co nieco o nich opowiedzieć.

Jeżeli ktoś wybiera się do Egiptu na więcej niż tydzień, dobrym pomysłem będzie zarezerwowanie jedno z dni na zwiedzenie Muzeum Egipskiego. Placówkę założono w latach trzydziestych XIX stulecia. W jednym z początkowych etapów istnienia, ekspozycję pokazywano między innymi na terenie jednej z kairskich cytadel. Tych jest w stolicy Egiptu niemało. Obecna siedziba, w jakiej znajduje się muzeum, wybudowana została w drugim dziesięcioleciu ubiegłego wieku. Także i on ma więc za sobą dość długą historię. Powstanie muzeum w największej mierze zawdzięczać można francuskiemu badaczowi starożytnego Egiptu: Jeanowi-François Champollion. To właśnie on usilnie prosił egipskiego wicekróla, by ten wybudował miejsce, gdzie można by gromadzić egipskie pomniki. Miało to oczywiście uchronić całość od zniszczenia. Muzeum do Kairu zostało przeniesione w końcówce XIX wieku. Wcześniej przebywało ono między innymi w takich miejscach jak Bulak czy Gizie. To jednak nie koniec, bo planowane jest utworzenie nowego miejsca ekspozycji. Wśród zbiorów znajdziemy między innymi takie przedmioty jak maski faraonów, ale także sarkofagi, reliefy oraz papirusy. Także i one były przecież ważną częścią czasów Egiptu epoki faraonów. Podsumowując: nie ma chyba na świecie większego kompendium wiedzy o starożytnym Egipcie niż stołeczne muzeum.

Kolejnym ważnym elementem – zwłaszcza turystycznego – krajobrazu Kairu jest Chan al-Chalili. Pod tą arabską nazwą kryje się miejskie targowisko. Jest to jedna z wiodących atrakcji, jeśli chcemy zakupić lokalne produkty, poznać tamtejszą kuchnię lub po prostu sprawić pamiątkę. Zarówno sobie, jak i rodzinie. Na takie właśnie okazje, dobrze jest wziąć ze sobą jakąś kwotę w tamtejszej walucie. W tym wypadku jest to egipski funt. Jeśli odpowiednio wcześniej przed wyjazdem poszukamy kantoru, nie powinno być trudności ze znalezieniem takiego, który oferuje wymianę. Jeszcze kilka słów o samym targu… Jego powstanie datuje się na czternasty wiek. Właśnie wtedy pierwsze tego typu miejsce wybudował tu jeden z emirów, imieniem Al-Chalili. To tłumaczy więc taką, a nie inną nazwę. Współcześnie sprzedawcy oferują tu między innymi różnego rodzaju dania. Zarówno w restauracjach, jak i indywidualnych stoiskach. Oczywiście nie brakuje także miejsc serwujących kawę lub też coś na słodko. Rynek w stolicy Egiptu będzie chyba najlepszym możliwym miejscem do delektowania się tamtejszymi smakami.

Ciekawym miejscem na planie miasta jest też Wieża Kairska. Pełni ona funkcję nadajnika telewizyjnego. Zlokalizowano ją na wyspie Zamalek, która znajduje się w administracyjnych granicach stolicy. Konstrukcja mierzy sobie dokładnie 187 metrów. Tym samym góruje nawet nad znajdującą się w okolicy piramidą w Gizie.

Jeśli jednak interesują nas nieco łagodniejsze klimaty to polecamy równie ciekawe pod względem kulturowym, jak i pod względem zaplecza tursytycznego słoneczną Turcję i Chorwację. 

Turcja to wakacyjna destynacja, która rok do roku przyciąga masę turystów, którzy najczęściej odwiedzają jej urokliwe zakątki. Miedzy innymi słynną Kapadocję i miasto zatopione w skałach czy Pamukale, formacje wapienne, która zachwycają turystów z całego świata. 

Chorwacja natomiast może poszczycić się Jeziorami Plitwickimi czy miasteczkami, w których czas się zatrzymał – Split czy Dubrownik, to idealne destynacje na udany urlop.

Jeśli w tym momencie w Twojej głowie pojawią się myśli takie jak: Turcja waluta czy Chorwacja waluta – nie martw się. Przed wyjazdem, by nie martwić się lokalną walutą na targach czy bazarach wybierz sprawdzonego partnera wymiany walut, który pomyśli za Ciebie! Sieć kantorów Tavex oferuje swoim klientom zarówno kuny chorwackie, liry tureckie czy funty egipskie dostępne od ręki! Dodatkowo np. waluta Turcji może zostać dostarczona pod same drzwi, ponieważ kantor oferuje usługę waluty z dostawą do domu!